bestsellery, kryminał, Książki

Morderstwo niewyjaśnione?

Tajemnice ludzkiego umysłu

Czy aby na pewno prawdziwe poznanie drugiego człowieka jest możliwe? I czy rzeczywiście znamy siebie samych? Ludzka psychika to twór wyjątkowo złożony. Mimo systematycznie przeprowadzanych badań i wielu nowych teorii, w dużej mierze wciąż stanowi tajemnicę i niezbadane terytorium dla specjalistów. Społeczeństwo nierzadko zadaje sobie pytania, mające pomóc w zrozumieniu nielogicznych i przerażających czynów wielu jednostek i nie uzyskuje na nie odpowiedzi. Nic w tym dziwnego, bowiem my sami w niektórych sytuacjach dopuszczamy się rzeczy niecodziennych, nie potrafiąc wyjaśnić pobudek, które nas do tego nakłoniły. Przekonała się o tym Alicia Berenson – główna bohaterka książki pod tytułem „Pacjentka” autorstwa Alex Michaelides.

Rysa na idealnym życiu

Alicia to typowa kobieta sukcesu, która wiedzie życie uznawane za idealne i wzbudza tym podziw i zazdrość innych. Posiada ekscytującą i świetnie płatną pracę, bowiem spełnia się jako fotografka mody i malarka jednocześnie. Przekłada się to na funkcjonowanie w elitarnym środowisku artystów i ludzi ze świata sztuki. Szczęście dopisuje jej także w sferze prywatnej, gdyż żyje w szczęśliwym małżeństwie. Wszystko to zmienia się w szokujący i nieoczekiwany sposób, gdy Alicia strzela do męża i tym samym go morduje. To wydarzenie staje się punktem zwrotnym odcinającym przeszłość Alicii grubą kreską od teraźniejszości, która w niczym nie przypomina już jej dotychczasowej egzystencji. Odnaleziona na miejscu zbrodni artystka nie przejawia jakiegokolwiek kontaktu z otoczeniem i nie odzywa się ani słowem. Jej brak mowy utrzymuje się również wtedy, gdy zostaje przyjęta do zakładu psychiatrycznego, a policja bezskutecznie próbuje wyjaśnić motywy tego spowitego tajemnicami morderstwa. Tam wzbudza zainteresowanie terapeuty o imieniu Teo Faber. Mężczyzna jest głęboko przekonany, że poprzez swoją pracę i prowadzoną terapię może nakłonić Alicię do tego, by ponownie zaczęła mówić. Z czasem zaczyna odkrywać, że między nim a kobietą istnieje sporo podobieństw. „Pacjentka” to wciągająca lektura, poruszająca problematykę zawiłości ludzkiej psychiki oraz tego, jak wpływają na nią relacje międzyludzkie. Trzyma w napięciu i nawet na moment nie pozwala się oderwać od tej zapierającej dech w piersiach historii.

Alex Michaelides, autor, to absolwent literatury angielskiej i psychoterapii na Uniwersytecie w Cambridge. Oprócz pisania książek, zajmuje się także tworzeniem scenariuszy filmowych. Kilkuletnia praca na oddziale psychiatrycznym sprawiła, że „Pacjentka” jest książką wyjątkowo realistyczną i wysoce merytoryczną.